Zajímavosti v okolí chalupy

Příchovice se v poslední době – také díky čilému turistickému ruchu – velmi vzmáhají.

Je tu několik lyžařských areálů, které nabízejí vyžití pro dospělé i lyžařskou školičku pro děti (U Čápa), obcí prochází udržovaná běžkařská stopa navazující na proslulou Jizerskohorskou magistrálu. Na běžkařskou stopu můžete nastoupit přímo u chalupy. Zajímavostí je v areálu U Čápa nově vzniklé Muzeum Cimrmanovy doby s rozhlednou Maják Járy Cimrmana. V létě je region díky své poloze na hřebeni ideálním místem pro všechny milovníky cyklistiky. Výlet si můžete udělat i na nedalekou rozhlednu Štěpánku, která patří mezi ty nejkrásnější z celé České republiky.

V roce 2009 byla na Jizerce vyhlášena i Rezervace tmavé oblohy, která upozorňuje na fenomén tzv. světelného znečištění. Za jasné noci lze na Jizerce díky této rezervaci pozorovat pouhým okem až 1000 hvězd.

Nudit se tu nebdou ani děti.

Kromě minizoo tu s nimi můžete navštívit také Výtopnu Kořenov, ve které bylo zřízeno krásné železniční muzeum. Kořenovem totiž prochází proslulá Jizerská dráha vedoucí z Liberce do Harrachova. Zvláště v úseku Tanvald-Kořenov je trať mimořádně působivá. Může za to strmý horský terén, který vlak zdolává jen díky ozubnicovému systému. Celá trať je národní technicku památkou, jejíž dominantou je i 932 metrů dlouhý tunel spojující Dolní Polubný s Kořenovem.

Zde byl také natáčen film Věry Chytilové Kalamita. V budoucnu bychom se vlakem mohli dostat z německé Žitavy až do Sklářské Poreby v Polsku.